Eveniment dedicat centenarului

3 December 2018

Scriitoarea Cristina Andone, însoțită de multe costume populare și cartea “Enescu și hora razelor de soare”, i-a cunoscut azi pe copiii de la Scoala Europeană.

Evenimentul dedicat Centenarului a fost o adevărată incursiune în lumea muzicii lui George Enescu prin poveste și printr-un tur ghidat al țării cu ajutorul unorcostume populare autentice, din colecția etnografică a scriitorului.

Cristina Andone ne-a adus în prim plan viața și personalitatea lui George Enescu, precum și legăturile dintre muzica lui și motivele sau simbolurile populare romȃnești, iar copiii s-au bucurat să asculte fragmente din “Rapsodiile” compozitorului și să participe la jocurile muzicale propuse de autoare, pășind în aceastăcălătorie pe urmele celor două personaje centrale ale cărții: băiețelul Sashi și surioara lui, Thea.

Fără să-și dea seama, copiii au participat activ la o adevărată audiție muzicală.

“Am vrut să cobor muzica clasică – spune Cristina Andone – de pe piedestalul aurit al culturii înalte. Să o curăț de praful snobismului, al extazului mimat. Să o democratizez. Să o aduc într-o zonă a firescului, direct pe raftul cu jucării.”

#updates

Teen-Fest

Oct. 5Elevi La Festivalul Teen-Fest

Săptămâna Limbilor Europene

Sep. 27Sărbătoarea diversității în unitate

Rezultate în arte

Sep. 23Vorbim limba culorilor

toate noutatile
#cafeteria

Alegerea noastră zilnică pentru un meniu delicios și echilibrat.

consultă meniul
MagiCamp

The IB Diploma Programme

The International Baccalaureate's Diploma Programme (DP) is a two-year academically challenging programme designed to meet the educational requirements of students between the ages of 16 and 18.

find more