SEB’s Special English Day

16 April 2019

Special English Day a fost sărbătorită de către elevii  claselor pregătitoare-IV, in data de 10.04.2019. Momente artistice în limba engleză au adus multă bucurie, voie bună și mai ales emoție. Este o zi cu adevărat specială! Iubim limba engleză, în fiecare zi, mai mult!

Special English Day a fost sărbătorită de elevii de gimnaziu și liceu în data de 11.04.2019. O zi în care clasele de liceu au pregătit jocuri, ateliere de lucru și activități artistice pentru clasele din gimnaziu. O zi energică, cu zâmbete și drag! Drag de limba engleză!

European Girls’ Mathematical Olympiad 2019

15 April 2019

European Girls’ Mathematical Olympiad! Printre reprezentantele Romaniei, eleva noastra, Ioana Popescu din clasa a 9-a, care s-a intors acasa cu o medalie de bronz. Suntem mandri de tine, Ioana! Ne bucuram pentru fiecare rezultat de-al tau!

Felicitari elevilor SEB, calificati la nationala!

27 March 2019
Olimpiada de lb. engleza
Padiu Rares – cls. VII
Ilie Serban – cls. VIII
Mara Seitan – cls. VIII
Petcu Lorelai – cls. X
Olimpiada de informatica
Popescu Ioana – cls. IX
Olimpiada de tehnologia informatiei
Mihai Alexandru – cls. X
Olimpiada de matematica
Popescu Ioana – cls. IX

Journée Internationale de la Francophonie – 20 mars 2019

25 March 2019

Școala Europeană București, în top 5 licee din capitală

24 March 2019

Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti a dat publicităţii topul celor mai bune 10 licee din Bucureşti. Clasamentul a fost realizat pe baza rezultatelor obţinute de elevi la Bacalaureatul din 2018.

Liceul Teoretic Şcoala Europeană Bucureşti ocupă locul 5 în acest comunicat, clasându-se astfel în top 5 licee din capitală.

Concret, criteriile care au stat la baza realizării topului celor mai bune licee din Capitală sunt următoarele:

Criteriul 1 – Rata de promovare la BAC – adică numărul candidaţilor cu media la Bacalaureat mai mare sau egală cu 6 raportat la numărul de candidaţi prezenţi.

Criteriul 2 – Rata de succes a absolvirii. Asta înseamnă numărul candidaţilor cu media la Bacalaureat mai mare sau egală cu 6, raportat la numărul de candidaţi înscrişi în clasa a XII-a.

Criteriul 3 – Rata de absolvire – Numărul absolvenţilor clasei a XII-a raportat la numărul de candidaţi înscrişi în clasa a XII-a.

Criteriul 4 – Rata de prezenţă la Bacalaureat – Numărul absolvenţilor prezenţi la Bacalaureat raportat la numărul de candidaţi înscrişi.

Criteriul 5 – Rata mediilor între 9 şi 9,50 – Ponderea mediilor mai mari sau egale cu 9 şi mai mici decât 9,50 din numărul candidaţilor prezenţi

Vernisajul IB2, Examenul de Visual Arts

21 March 2019

Vernisajul IB2, Examenul de Visual Arts , coordonat de doamna profesoara Magda Morozan.

Rezultate – olimpiada de limba engleza, faza pe sector, martie 2019

Calificat baraj pentru faza nationala

PetcuLorelai MonicaXLiceul teoretic “ȘcoalaEuropeana București”96

Calificat baraj pentru faza nationala

Workshop: “Eu sunt” poate deveni “Eu suntem?”

19 March 2019
Workshop pentru parinti despre nevoile relationale ale adolescentei, grup de suport si invatare organizat de cabinetul de consiliere SEB.

Intalnire cu Ana Blandiana

6 March 2019

Luni, 4 martie, cu ocazia Zilei Mondiale a scriitorilor, elevii ciclului primar au avut-o ca invitată în cadrul Întâlnirii de luni, pe poeta Ana Blandiana. Elevii clasei Pregătitoare au recitat poezii în care personajul principal, pisoiul Arpagic, face nenumărate năzbâtii. Poeta le-a spus copiilor povestea motanului celebru și a grădinii de la țară, care i-a fost mereu sursă de inspirație. O întâlnire de suflet, un moment impresionant!

Fake News – Spectacolul de teatru al grupei IB2

4 March 2019