Politica de colectare acord cookies

În vigoare din 25 mai 2018.

Această politică se referă la cookie-urile şi paginile web operate de Asociația “Școala Europeană București", cu sediul în București, Sector 1, Str. Băiculești nr.33

Ce este un cookie?

Cookie-ul este un fişier de mici dimensiuni, format din litere şi numere, care va fi stocat pe computerul, terminalul mobil sau alte echipamente ale unui utilizator, de pe care se accesează internetul. Cookie-ul este instalat prin solicitarea emisă de către un web-server unui browser (ex: Internet Explorer, Chrome) şi este complet “pasiv” (nu conţine programe software, viruşi sau spyware şi nu poate accesa informaţiile de pe hard driverul utilizatorului).

La ce sunt folosite Cookie-urile?

Aceste fişiere fac posibilă recunoaşterea terminalului utilizatorului şi prezentarea conţinutului într-un mod relevant, adaptat preferinţelor utilizatorului. Cookie-urile asigură utilizatorilor o experienţă plăcută de navigare şi susţin eforturile Asociației “Școala Europeană București" pentru a oferi servicii comfortabile utilizatorilor: ex: – pagini accesate, preferinţele în materie de confidenţialitate online. De asemenea, sunt utilizate în pregătirea unor statistici anonime agregate, care ne ajută să înţelegem cum un utilizator beneficiază de paginile noastre web, permiţându-ne îmbunătăţirea structurii şi conţinutului lor, excluzând indentificarea personală a utilizatorului.

Cum foloseşte site-ul nostru cookie-urile pe acest site?

Folosim două tipuri de Cookie-uri: per sesiune şi fixe. Cele per sesiune sunt fişiere temporare, ce rămân în terminalul utilizatorului până la terminarea sesiunii sau închiderea aplicaţiei (browser-ului web). Cele fixe rămân pe terminalul utilizatorului pe o perioada definită de parametrii Cookie-ului sau până sunt şterse manual de utilizator, prin optiunile pe care le are in meniul Setari ale Browser-ului.

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile şi pentru a analiza traficul.

Cookie-uri interne

O vizită pe acest site poate plasa cookie-uri care se clasifică, în funcție de scop, astfel:

 • Cookie-uri esenţiale. Necesare pentru funcţionarea site-ului. Putem folosi module cookies esenţiale pentru a autentifica utilizatorii sau pentru a oferi funcţii specifice site-ului.
 • Cookie-uri de măsurare a traficului. Ne permite să recunoaştem şi să numărăm numărul de vizitatori şi să vedem cum se deplasează vizitatorii în site când îl folosesc. Acest lucru ne ajută să îmbunătăţim modul în care funcţionează site-ul.
 • Cookie-uri de funcţionalitate. Este folosit pentru a vă recunoaşte când vă întoarceţi la site.
 • Cookie de targetare. Înregistrează vizita dvs pe site, paginile pe care le-aţi vizitat şi link-urile pe care aţi dat click. Vom folosi aceste informaţii pentru a face site-ul şi mai relevant pentru interesele dvs. De asemenea, există posibilitatea de a împărtăşi aceste informaţii unor terţe părţi, tot în scopul de a face site-ul mai relevant pentru dvs.

Third-party (terţă-parte) cookies

Pe lângă cookie-urile proprii, este posibil să folosim şi alte cookie-uri terţă parte (third-party) pentru a raporta statisticile de utilizare a site-ului şi pentru a îmbunătăţi eforturile de promovare a activităților Asociației ”Școala Europeană București”.

 • Cookie-uri de urmărire/Tracking cookies. Urmăresc comportamentul pe site şi fac legătura cu alte valori privind modul in care este citit site-ul de vizitatori, astfel incât să dobândim o cât mai bună înţelegere a obiceiurilor de utilizare.
 • Cookie-uri de optimizare/Optimization cookie. Permit urmărirea în timp real a conversiei utilizatorilor din diverse canale de promovare pentru a evalua eficienţa acestora. Prin aceste cookies putem obține următoarele tipuri de informații:
  • câți utilizatori citesc site-ul de pe computer, tabletă sau telefon,
  • câți utilizatori intră în site prin căutare organică pe motoarele de căutare (Google, Yahoo, Bing),
  • câți ajung din Facebook, You Tube
  • care sunt paginile pe care le accesează la prima intrare pe site,
  • cât timp petrec pe fiecare pagină
 • Cookie-uri pentru parteneri. Oferă partenerilor noştri metrici de conversie pentru a-şi putea optimiza eforturile de promovare. Nu avem parteneri carora sa le permitem sa foloseasca website-ul nostru ca platforma de promovare pentru a realiza venituri din publicitate. Aceste cookieuri apar din ecosistemul pe care website-ul Asociației și utilizatorii sunt nevoiți să-l folosească pentru a citi informația de pe site, respectiv Google Analytics, Facebook cookies sau altele asemănătoare.

Conţin cookie-urile date personale?

Cookie-urile în sine nu solicită informaţii cu caracter personal pentru a putea fi utilizate şi, în cele mai multe cazuri, nu identifică personal utilizatorii de internet. Datele personale colectate prin utilizarea Cookie-urilor pot fi colectate doar pentru a facilita anumite funcţionalităţi pentru utilizator. Aceste date sunt criptate într-un mod care face imposibil accesul persoanelor neautorizate la ele.

Care sunt opţiunile dvs. privind cookie-urile

În general, o aplicaţie folosită pentru accesarea paginilor web permite salvarea Cookie-urilor pe terminal în mod implicit. Aceste setări pot fi schimbate în aşa fel încât administrarea automată a Cookie-urilor să fie blocată de browser-ul web sau utilizatorul să fie informat de fiecare dată când Cookie-uri sunt trimise către terminalul său. Informaţii detaliate despre posibilităţile şi modurile de administrare a Cookie-urilor pot fi găsite în zona de setări a browser-ului web.

Limitarea folosirii Cookie-urilor poate afecta anumite funcţionalităţi ale paginii web. În acest sens Cookie-urile Esenţiale (fără de care site-ul nostru nu mai poate funcţiona corect) nu pot fi editate.

Pentru informaţii sau solicitări în baza dreptului persoanelor vizate conform GDPR, vă puteti adresa Ofiţerului (Responsabilului) cu Protecţia Datelor la adresa de e-mail dpo@scoalaeuropeana.ro sau puteţi accesa paginile partenerilor specificați in tabelul de mai jos, unde vă puteţi exprima consimţământul referitor la fiecare fişier cookie în parte.

De ce sunt cookie-urile importante pentru internet

Cookie-urile reprezintă punctul central al funcţionării eficiente a Internetului, ajutând la generarea unei experienţe de navigare prietenoase şi adaptată preferinţelor şi intereselor fiecărui utilizator.
Refuzarea sau dezactivarea cookie-urilor poate face unele site-uri imposibil de folosit.
Refuzarea sau dezactivarea cookie-urilor nu înseamnă că nu veţi mai primi publicitate online – ci doar că aceasta nu va mai putea ţine cont de preferinţele şi interesele dvs, evidenţiate prin comportamentul de navigare.

Exemple de întrebuinţări importante ale cookie-urilor:

 • Conţinut şi servicii adaptate preferinţelor utilizatorului – categorii de produse şi servicii.
 • Oferte adaptate pe interesele utilizatorilor – reţinerea parolelor, cu acceptul utilizatorului
 • Reţinerea filtrelor de protecţie a copiilor privind conţinutul pe Internet (opţiuni family mode, funcţii de safe search).
 • Limitarea frecvenţei de difuzare a reclamelor – limitarea numărului de afişări a unei reclame pentru un anumit utilizator pe un site.
 • Furnizarea de publicitate mai relevantă pentru utilizator.
 • Măsurarea, optimizarea şi caracteristicile de analytics – cum ar fi confirmarea unui anumit nivel de trafic pe un website, ce tip de conţinut este vizualizat şi modul cum un utilizator ajunge pe un website (ex prin motoare de căutare, direct, din alte website-uri etc). Website-urile derulează aceste analize a utilizării lor pentru a îmbunătăţi site-urile în beneficiul utilizatorilor.

Cookie-uri utilizate

Mai jos sunt enumerate câteva cookie-uri interne şi terţe (third-party) pe care le folosim. Pe măsură ce numele, numerele şi scopurile acestor cookie-uri se schimbă, această pagină poate fi actualizată pentru a reflecta aceste modificări.

Cookie-uri interne

Cookie-urile interne nu sunt stocate de site-ul nostru. Site-ul nostru nu stochează cookie-uri. El permite stocarea datelor în fişiere de tip cookie în browserul dvs.
Dacă doriţi să gestionaţi ce cookie-uri să acceptaţi, aveţi această opţiune în browserul dvs, in meniul Setari (Settings).

Third-party (terţă-parte) cookies

Nume Domeniu

Scop

Valabilitate

Mai multe informaţii

Facebook

Optimizare

3 luni

Facebook Cookies Policy

Google

Tracking, Optimizare, Partner

20 luni

Google Opt-Out

Cookie-urile third-party nu sunt stocate de site-ul nostru. Site-ul nostru nu stochează cookie-uri. El permite stocarea datelor în fişiere de tip cookie în browserul dvs. Pentru a gestiona ce anume şi cum anume doriţi să trimiteţi datele de cookie către partenerii site-ului nostru, vă rugăm să utilizaţi link-urile puse la dispoziţie în tabelul de mai sus.

Întrebări, sugestii şi reclamaţii?

Aveţi întrebări referitoare la protecţia datelor, politica de utilizare cookie-uri sau la pagina noastră de internet? Vă rugăm să ne scrieți pe adresa de email dpo@scoalaeuropeana.ro