Astăzi, cu Mihai Eminescu

15 January 2020

15 ianuarie rămâne ziua în care, orice ar fi, ne întoarcem la Eminescu.

Pentru Școala Europeană București e și o zi de privit înapoi pentru a reevalua standardele la care facem educație fiindcă nimic nu se potrivește mai bine cu ceea ce ne dorim pentru elevi decât ceea ce chiar Mihai Eminescu înțelegea că trebuie să facă școala:

„Caracterul însă al unei şcoli bune e ca elevul să înveţe în ea mai mult decât i se predă, mai mult decât ştie însuşi profesorul.”

Când privim în urmă și vedem cum au crescut generații de elevi ale școlii, suntem mândri de reușitele lor, de realizările noastre și de faptul că, astfel, cinstim geniul lui Eminescu.

Poftiți la dans!

Feb, 5Balul Bobocilor SEB 2020

Citi-Thor

Ian, 14Cititul te face Nemuritor!

Întâlniri cu autori

Ian, 22Autoarea Alis Popa la SEB