Promovabilitate 100% la examenele de Bacalaureat si Evaluare Nationala 2018!

9 July 2018
  • 32 de elevi ai Scolii Europene au sustinut examenul de Evaluare nationala la clasa a 8-a;
  • 12 elevi au sustinut examenul de Bacalaureat in sistem romanesc;
  • 6 elevi au sustinut examenul de Bacalaureat in sistem IB (International Baccalaureate – Diploma Programme).

Pentru clasele in sistem romanesc:

La clasa a 8-a (rezultatele pot fi consultate aici)

– media notelor obtinute la examenul de Evaluare nationala: 8.66;
– aproximativ jumatate dintre ei au obtinut o medie peste 9.00 la acest examen;
– 4 note de 10,00 (doua la limba romana si doua la matematica).

La clasa a 12-a (rezultatele pot fi consultate aici)

– promovabilitate 100%;
– media notelor obtinute la examenul de bacalaureat: 8,86;
– 8 elevi din cei 12 au obtinut o nota finala de peste 9,00 la examenul de bacalaureat;
– 4 note de 10.00 (doua la matematica, una la biologie si una la logica).

Pentru clasa a 12-a, in sistem international:

– promovabilitate 100%;
 media notelor obtinute la examenul de bacalaureat: 31 puncte
– Punctajul minim de promovare a examenului de bacalaureat este de 24 de puncte din 45 posibile. Acest punctaj se obține prin acumularea de puncte de la cele 6 materii de studiu, cât și de la cele trei componente denumite materii nucleu: Teoria Cunoașterii, Eseul Extins și programul CAS (Creativitate-Acțiune-Serviciu) -componente fără de care nu se poate obține o diplomă de bacalaureat internațional.

Cu aceste rezultate, o parte dintre absolventii nostri au fost deja admisi la universitati din Europa, precum: Nottingham Trent University, University of Groningen – International Business, The Hague Hotel School, Loughborough University, Hotel Institute Montreux.

O parte dintre ei vor studia in Romania la universitati precum: Universitatea de Arhitectura si Urbanism “Ion Mincu”, Academia de Studii Economice Bucuresti – Facultatea de Cibernetica, Universitatea Bucuresti – Facultatea de matematica-informatica.

Tuturor le uram mult success in continuare si suntem siguri ca, oriunde vor studia, vor confirma nivelul foarte bun de pregatire dobandit in anii de liceu!