Mi-a rămas dulapul mic

20 January 2020

Da, se poate și asta, mai ales dacă ești scriitor, dacă alegi să dai viață unor personaje, fie ele și din lumea necuvântătoarelor.

Ziua de astăzi a fost pentru elevii Școlii Europene București o zi a întâlnirii cu vorbele cu tâlc. A fost o zi de două ori magică pentru că, pe de o parte, începând de astăzi, pentru 3 zile, în școală avem stand de carte, mulțumită Editurii Arthur, pe de altă parte, autoarea Simona Sava a fost alături de noi pentru a ne povesti despre primul volum publicat, „Mi-a rămas dulapul mic”. Am aflat, direct din jurmalul personal, când și cum a apărut ideea cărții, am aflat cum lucru lipsite de importanță, la prima vedere, pot căpăta sens în funcție de felul în care ne raportăm la ele și, ceea ce a fost extraordinar, am aflat începutul poveștii auzind-o citită chiar de autoare.

Copiii au fost pentru câtva timp prințese și prinți în lumea fermecată a poveștilor, primind cu sufletul la gură invitația la concurs pe care Editura Arthur ni-l propune, tentându-ne cu un premiu grozav pentru câștigători, o tabără în cadrul căreia iubitorii de cărți, prin intermediul unor ateliere, pot face primii pași în lumea scrierii de carte, alături de scriitori, ilustratori, profesori cu care s-au întâlnit deja în paginile cărților.

A fost un context care i-a purtat și pe cei mari pe meleagurile primelor povești, cu miresme de vorbe cu tâlc, cu Feți-Frumoși, cu Ilene Cosânzene.

Poftiți la dans!

Feb, 5Balul Bobocilor SEB 2020

Citi-Thor

Ian, 14Cititul te face Nemuritor!

Întâlniri cu autori

Ian, 22Autoarea Alis Popa la SEB