Scoala Europeana Despre SEB

Istoricul Şcolii Europene

SEB a fost înfiinţată în anul 2001, de un mic grup de părinţi entuziaşti (printre care si membrii fondatori) ce și-au dorit pentru copiii lor o alternativă mai bună de învăţare la învăţământul de stat

• Obţine autorizația de funcționare pentru învățământul primar în anul următor – autorizație de încredere seria A, nr.000471 din 10.09. 2002.

• Până în 2005, a funcționat într-o vilă închiriată din str. Stefan Sănătescu şi s-a dezvoltat an de an, devenind o prezenţă activă în peisajul învăţământului particular bucureștean.

• Începând cu anul şcolar 2005-2006, şcoala se mută într-un sediu propriu, dotat la standarde europene şi situat într-o zonă de excepţie, foarte aproape de Casa Presei Libere (str. Băiculești nr. 33)

• În acelaşi timp, se reconsideră strategia managerială si se dă startul unei noi etape în dezvoltarea instituției, cu un management profesionist, un număr de 90 de elevi, 8 clase și 45 de angajați (proprii si colaboratori).

• În octombrie 2005, SEB obține autorizația de funcționare pentru ciclul gimnazial – numărul 1049 din 01.09.2005 și școlarizează prima clasă de gimnaziu-clasa a V-a.

• În anul 2008-2009 este acreditat ciclul primar în urma procesului de evaluare derulat de ARACIP/MECI prin OM nr.4113 din 11.05.2009, modificat prin OM 4749 din 19.08.2009.

• În iulie 2009, în urma evaluării experţilor ARACIP, se acordă autorizaţia de funcţionare pentru liceu, profil real şi umanist prin OM nr. 4765/20.08.2009.

• În anul şcolar 2009-2010, numărul elevilor înscrişi ajunge la 257, iar echipa personalului cuprinde 85 de persoane. Tot în acest an școlar  SEB, în urma procesului de evaluare derulat de ARACIP/MECI obține acreditarea pentru ciclul gimnazial,  conform O.M. 4750 din 28.08.2010.

• În anul școlar 2010-2011 se înființează  primele clase de liceu si anume o clasă profil real, specializarea matematică – informatică, bilingv engleză si o clasa profil umanist, specializarea filologie – bilingv engleză.

• La finalul anului școlar 2011-2012, numărul elevilor înscrişi în Școala Europeană este de 273. Tot în acest an Școala Europeană București este acceptată în mod oficial ca şcoală candidată pentru Programul de Diplomă (DP).

•  Anul școlar 2012-2013 este pentru SEB un an cu foarte multe realizări:

– Obținerea autorizației pentru desfășurarea Programului de Diplomă în vederea susținerii Bacalaureatului Internațional  (2 vizite de acreditare)

– Pregatirea cadrelor didactice pentru implementarea programului IB – 15 cadre didactice au urmat cursuri in Bruxelles, Reading, Dublin, Barcelona, Berlin, Paris

– Achiziționarea de aparatura de laborator (biologie si matematică) pentru cabinetul de științe

– Achiziționarea terenului pe care va fi ridicat un nou sediu al școlii si inițierea demersurilor pentru obținerea autorizației de construcție

– Inființarea unei clase de matematică performanță

– Inființarea unui cabinet nou de informatică (16 unități noi)

– Introducerea orelor de informatică la gimnaziu

Cu Mihai Eminescu

Ian, 15Caracterul unei şcoli bune

Spiridușii SEB la CONIL

Dec. 18Fii Moș Crăciun pentru un copil special!

Fairy Tale Christmas

Dec. 15Serata de Crăciun