Scoala
Europeana
Bucuresti

Postat la:

În săptămâna 17- 21 iunie 2013, d-na profesoară Georgiana Stoica a desfășurat un stagiu de pregătire la Tours- Val de Loire, Franța, în cadrul unui Proiect European Comenius. (Programul Învățare pe tot  parcursul vieții). Proiectul s-a numit ”Le Grand Tour en Europe: art, paysaje, jardin, créativité, innovation”.

Puteți descărca prezentarea proiectului aici

Perioada de derulare: octombrie 2010 – iunie 2011

Iniţiatori: Asociatia Producatorilor de Produse Traditionale si Ecologice din Maramures

Participanţi:

• Elevii claselor I-IV din Şcoala Europeană Bucureşti
  • Familiile elevilor participanţi la proiect

Obiective:

-         încurajarea producţiei agricole de produse tradiţionale şi ecologice

-         prelucrarea produselor în sistem tradiţional

-         promovarea produselor tradiţionale şi ecologice

-         protejarea mediului şi menţinerea practicilor agricole prietenoase cu natura

Activităţi:

-         participarea elevilor SEB din clasele I-IV la Târgurile de produse tradiţionale din Bucureşti care se desfăşoară lunar sau de două ori pe lună la Palatul Şuţu şi la Muzeul Satului

-         discuţii ale elevilor SEB cu producătorii care le vor explica cum au fost realizate produsele, de ce sunt ele mai sanatoase etc.

-         degustarea produselor bio

găsirea, împreună cu şcoala şi cu familia, a avantajelor introducerii acestora în alimentaţia zilnică

Perioada de derulare: noiembrie 2010 – mai 2011

Organizatorii proiectului: WWF Austria în parteneriat cu ERSTE Stiftung

Beneficiarii proiectului :

Publicul ţintă:

• Elevi cu vârste între 12 şi 16 ani şi profesori din Austria, Bulgaria, Croaţia, Republica Cehă, Ungaria, Moldova, România, Slovacia, Slovenia, Serbia sau Ucraina.

Beneficiarii direcţi ai proiectului:

• Elevii clasei a VI-a B din Şcoala Europeană Bucureşti selectaţi, în urma aplicării făcute de prof. diriginte Dana Ştefan, să reprezinte Bucureştiul alături de alte patru şcoli din România în acest proiect internaţional aflat la a treia ediţie

Beneficiarii indirecţi:

• Familiile elevilor participanţi la proiect
  • Şcoala Europeană Bucureşti
  • Comunitatea locală

Activităţi şi etape ale proiectului:

1. Academia de la Illmitz, Austria – 23-29 octombrie 2010 la care vor participa din partea SEB doamna profesoară Dana Ştefan şi elevul Alexandru Pană din clasa a VI-a B

Teme de discuţie : Dunărea – linia vie de legătură a Europei

Amprenta de carbon – consum şi efecte globale

Implicare cetăţenească – implică-te şi motivează-i şi pe ceilalţi

2. Derularea proiectului iniţiat de clasa a VI-a B – noiembrie 2010-mai 2011

3. Evenimentul final şi selectarea celui mai bun proiect

-   Premiul pentru cel mai bun proiect este o tabără de o săptămână într-un parc naţional din Austria la care vor participa toţi elevii din clasa câştigătoare

Site-ul proiectului: www.foralivingplanet.eu

Perioada de derulare: octombrie 2005 – în prezent

Obiective
:
dezvoltarea spiritului de afaceri la elevii claselor I-V

Activităţi
:
ateliere de lucru pe grupe pe teme diverse: bunul cetăţean în comunitate, planificarea unui buget personal etc.

Perioada de derulare: noiembrie 2009

Participanţi: clasele V-VIII

Obiective: promovarea şi conştientizarea în rândul elevilor a importanţei lecturii în viaţa lor.

Activităţi: discutarea şi analizarea importanţei lecturii în viaţa elevilor, implicarea elevilor în concurs

• Rechizite Iul 27  Listele de rechizite necesare inceperii noului an scolar, 2018-2019.
    • Crucea Rosie Iul 23  Echipajul Liceului Teoretic Scoala Europeana Bucuresti - SEB a castigat editia 2018 a etapei nationale a Concursului pentru Sanatate si Prim Ajutor "Sanitarii Priceputi".
    • 100% Iul 09  Promovabilitate 100% la examenele de Bacalaureat si Evaluare nationala!
    • AUR Iun 28  Ioana Popescu a obtinut medalia de aur la Olimpiada Balcanica de Matematica pentru juniori!
    • ABSOLVIRE Iun 11  Ziua de vineri 8 iunie 2018, a reprezentat un moment deosebit pentru elevii din clasa a VIII-a, ultimul clopoțel.
    • EVENIMENT Mai 21  Vă provocăm să țineți ritmul cu noi la Seara Toboșarilor, pe 23 mai, la ora 18:30!

SEB pe facebook