În acest an:

  • 58 de elevi ai Școlii Europene au susținut examenul de Evaluare națională la clasa a VIII-a
  • 15 elevi au susținut examenul de Bacalaureat în sistem românesc
  • 9 elevi au susținut examenul de Bacalaureat în sistem IB (Diploma Programme - International Baccalaureate)

Pentru clasele în sistem romanesc:

La clasa a VIII-a (rezultatele pot fi consultate aici)

- promovabilitate 100%; 
- media notelor obținute la examenul de Evaluare națională: 9,24; 
- 12 note de 10,00 la matematică;
- diferența foarte mica între nota obtinuța la examenul de evaluare națională (9,24) și media anilor de studiu (9,58), ceea ce demonstrează ca și până acum acuratețea evaluării interne SEB și nivelul bun de pregătire al elevilor, din anii de gimnaziu. 

 

 

 

La clasa a XII-a (rezultatele pot fi consultate aici)

- promovabilitate 100%;
- media notelor obținute la examenul de bacalaureat: 8,60;
- 3 elevi au obținut o notă finală de peste 9,00 la examenul de bacalaureat.

 

 

Pentru clasa a XII-a în sistem internațional:

Punctajul minim de promovare a examenului de bacalaureat este de 24 de puncte din 45 posibile. Acest punctaj se obține prin acumularea de puncte de la cele 6 materii de studiu, cât și de la cele trei componente numite materii nucleu: Teoria Cunoașterii, Eseul Extins și programul CAS (Creativitate-Acțiune-Serviciu)- componente fără de care nu se poate obține o diplomă de bacalaureat internațional.

 

 

Elevii nostri au obținut, în acest an, rezultate de la 32 la 42 de puncte, situându-se astfel peste media internațională de 31 de puncte. Pe lângă promovabilitatea de 100%, elevii SEB au reușit în proporție de 45%  rezultate de peste 40 de puncte ceea ce reprezintă un rezultat excepțional. Un plus de valoare pentru elevii SEB care au susținut acest tip de Bacalaureat este și faptul că șase dintre ei vor avea o diplomă bilingvă, cea mai prestigioasă diplomă de acest tip.

 

 

SEB graduates have achieved remarkable results this year as part of the IB Diploma Programme.
The points in the International Baccalaureate are different from those in the Romanian baccalaureate programme. Thus, for each of the 6 exam subjects studied, the maximum mark a student can get is 7. The minimum score for passing the exam is 24 points out of 45 possible. This score is obtained by accumulating points from the six study subjects as well as from the three core curriculum components: Theory of Knowledge, Extended Essay, and CAS (Creativity-Action-Service)-components without which one cannot be awarded an International Baccalaureate Diploma.

The international average is 31 points in this programme, SEB students achieving results from 32 up to 42 points and thus being above the international average. So the average at SEB is 38 points. In addition to the 100% graduation rate, SEB students have managed 45% of results over 40 points, which is an outstanding result. An added value for SEB students who have taken this type of Baccalaureate is that six of them were awarded a bilingual diploma, the most prestigious diploma of this type.
Congratulations to all students for their excellent results and to all their teachers!