COMUNICAT DE PRESĂ

25 septembrie 2017 

Conferința Modelul Națiunilor Unite din București va fi organizată în perioada 29 septembrie - 2 octombrie 2017 de către elevii Școalii Europeane București.

Ceremonia de deschidere va avea loc la Palatului Parlamentului, sala Nicolae Iorga, în data de 29 septembrie ora 10:00, în prezența mai multor personalități ale vieții publice din România: ASR Principesa Maria,  Mircea Coșea, Mircea Geoana și Vlad Drăguș.

Deschiderea oficială va fi urmată de 3 zile de dezbateri care vor avea loc la Școala Europeană București. La aceste dezbateri vor participa 150 de tineri din România și străinătate.

Modelul Națiunilor Unite este o conferința care simulează activitatea organismelor din cadrul Organizației Națiunilor Unite. Scopul fiecărui Model al Națiunilor Unite este de a elabora rezoluții la problemele politice și sociale internationale.

 

Ceremonia de închidere va avea loc pe 2 octombrie la Biblioteca Central Universitară “Carol I” la 10:30.

Mai multe detalii despre conferința organizată de către elevii Școlii Europene București găsiți pe www.sebmun.com.