SEBMUN - (Model United Nations) - a fost organizată în perioada 29 septembrie - 2 octombrie de către elevii școlii noastre. În cadrul acestei ceremonii, desfasurată la  Palatul Parlamentului, personalități ale vieții publice din România, precum ASR Principesa Maria, dl. Mircea Coșea, dl. Mircea Geoana și dl. Vlad Drăguș, au vorbit elevilor participanți despre diplomație și importanța implicării tinerilor în aceste domeniu.

Pe parcursul a trei zile, in cadrul unor grupuri de lucru, au avut loc dezbateri pe marginea unor probleme curente, regăsite pe agenda unor organisme internaţionale (NATO, Uniunea Europeană, Liga Arabă etc).

Mai multe despre detalii despre eveniment pot fi gasite si pe pagina de Facebook a scolii.