Miercuri 22 februarie, elevii Iulia Vlad și Kirian Lavoisard, au participat la Workshopul proiectului Comenius "Changing with the Climate” desfășurat la Institutul Naţional de Cercetare și Dezvoltare în Informatică” București. La  întâlnire au participat reprezentanți ai partenerilor implicați în proiect atât din țara noastră cât și din afara ei  iar scopul declarat al acestei întâlniri a fost acela de a da școlilor partenere din rețea posibilitatea de a prezenta rezultatele obținute și de a-și împărtăși din  experiența câșigată prin proiecte similare în domeniul schimbărilor climatice și a utilizării eficiente a energiei.

Elevii Școlii Europene au prezentat în fața colegilor lor și a partenerilor europeni ai rețelei, cele două proiecte mari pe teme de mediu desfășurate în școala noastră începând cu anul 2009 și anume: “Terra singura noastră casă” și “Go Reduce Reuse Recycle Everything Everywhere in Nature (GRRREEN)”.